Dobór dyszy – odpowiednia dysza malarska

Dobór dyszy – odpowiednia dysza malarska

ZNACZENIE NUMERÓW DYSZY
Znaczenie_numerow_dyszOstatnie dwie cyfry to grubość otworu dyszy w calach. Im grubszy otwór, tym bardziej gęstym i lepkim materiałem możemy natryskiwać. Ta sama wartość określa max. wydajność agregatu malarskiego. Pierwsza cyfra oznacza kąt natrysku (4=40°). Wyznacza ona szerokość pasa natrysku po jej pomnożeniu przez 5. Dysza 415-20 cm szerokości pasa natrysku.
Pamiętamy, iż malujemy zawsze w odległości 25-30 cm od powierzchni.

WAŻNE: Ograniczeniem maksymalnego otworu dyszy, jaki możemy zastosować jest używana do natrysku maszyna. Należy pamiętać, iż nie możemy użyć do natrysku dyszy z możliwościami większymi niż maksymalna obsługiwana przez urządzenie, z uwagi, iż przy przekroczeniu tego parametru pompa nie utrzyma ciśnienia i nie uzyskamy efektu rozpylania farby. Dlatego im  większe – mocniejsze urządzenie jego wykorzystanie będzie bardziej uniwersalne – możemy natryskiwać farby cięższe i lepkie, które wymagają dysz z większymi otworami.

ODPOWIEDNI DOBÓR ROZMIARU DYSZY

Rozmiar_grubosc

IDENTYCZNA SZEROKOŚĆ PASA NATRYSKU – RÓŻNE GRUBOŚCI OTWORU DYSZY
Przykład prezentuje różnice pomiędzy dyszami z takim samym pasem natrysku, lecz ze zwiększającą się grubością otworu dyszy.
Im większy otwór dyszy tym więcej materiału możesz natryskiwać na powierzchnie w tym samym czasie oraz takim samym ciśnieniu na 1 m2. lub materiał o większej gęstości. Pamiętaj, aby nie przekroczyć max wydajności agregatu malarskiego.

Rozmiar_szerokosc

RÓŻNE SZEROKOŚCI PASA NATRYSKU – TAKA SAMA GRUBOŚĆ OTWORU DYSZY
Przykład prezentuje różnice pomiędzy dyszami ze zwiększającym się pasem natrysku, lecz taką sama grubością otworu dyszy.
Taka sama i ość materiału jest natryskiwana na szerokim jak i wąskim pasie natrysku przy takim samym czasie natryskiwania oraz użytym ciśnieniu na 1m2. Im szerszy pas natrysku, tym cieńszą powłokę uzyskamy. Gdy to konieczne, użyj dyszy z większym lub  mniejszym otworem w celu uzyskania tej samej grubości nawierzchni i przyśpieszenia pracy.

 
Oznaki_zuzycia_dysz

 

OZNAKI ZUŻYCIA DYSZY

 

JAK DZIAŁAJĄ DYSZE?
• Agregat malarski pompuje i spręża farbę bez użycia powietrza.
• Następnie materiał jest przetłaczany przez niewielki otwór dyszy pod wysokim ciśnieniem (do 350 bar).
• Proces ten rozpyla farbę w strumień o kontrolowanej szerokości i prędkości przepływu (podobnie, jak po przyłożeniu palca do końcówki węża ogrodowego).
DLACZEGO JEST TAK WIELE RÓŻNYCH DYSZ I ROZMIARÓW?
Wybór dyszy można porównać do wyboru właściwego wiertła do wiertarki elektrycznej. Są wiertła do drewna, do metalu i do betonu. Każde wiertło do danego rodzaju materiału występuje w różnych rozmiarach. Użycie niewłaściwego wiertła do danej powierzchni źle się skończy. W przypadku dysz bezpowietrznych jest bardzo podobnie.
WYBÓR ODPOWIEDNIEJ DYSZY
• zmniejsza straty podczas natrysku
• zapewnia lepszą kontrolę
• skraca czas wykonania zlecenia
• zmniejsza zużycie farby

JAK WYBRAĆ WŁAŚCIWĄ DYSZĘ?
Optymalne wykorzystanie dyszy natryskowej zależy od kilku czynników:

  • SZEROKOŚCI STRUMIENIA DYSZY
  • WIELKOŚCI OTWORU DYSZY
  • MAKSYMALNEJ WYDAJNOŚCI POMPY
  • TYPU NATRYSKIWANEJ FARBY
  • RODZAJU MALOWANEJ POWIERZCHNI
  • ZUŻYCIA DYSZY

 

WAŻNE!
Rozmiar dyszy informuje pompę, z jaką wydajnością musi pracować, aby utrzymać żądane ciśnienie.

 

DOBÓR WŁAŚCIWEJ DYSZY

Za dużo farby?

ilosc_farby

Na podstawie powyższych informacji można odpowiednio dopasować dyszę do zadania. Próby z kilkoma dyszami pomogą zdobyć doświadczenie i ułatwią wybór optymalnej dyszy do danej aplikacji. Poproś lokalnego dystrybutora lub przedstawiciela firmy TriTech o radę przy wyborze określonego rozmiaru dyszy.

 

DYSZE ZUŻYWAJĄ SIĘ I BĘDĄ WYMAGAĆ WYMIANY

 

DWIE GŁÓWNE PRZYCZYNY ZUŻYWANIA SIĘ DYSZ TO:
• ciśnienie robocze materiału
• cząstki stałe powodujące ścieranie

Zużycie dyszy można porównać do wiercenia w betonie nieco zużytym wiertłem. Wiercenie trwa wtedy znacznie dłużej, wymaga większej siły, a wykonany otwór nie wygląda zbyt dobrze. Podobnie jest przy natryskiwaniu zużytą dyszą.

OGÓŁEM:
1. Mniejsza szerokość wachlarza = większa liczba przejść = więcej pracy
2. Większy rozmiar otworu = większe zużycie farby = większe koszty materiałowe
PODWÓJNA PRACA!
+ 30% więcej farby na tej samej powierzchni!