Agregaty do natrysku pianki poliuretanowej (piany pur)
Żeby odpowiednio podejść do tematu trzeba zacząć od podziału agregatów:
- Pneumatyczne.
- Elektryczne.
- Hydrauliczne.
W celu zaprezentowania ich najważniejszych cech i podstawowych różnic między nimi przedstawię poniżej krótką charakterystykę każdego z tych rodzajów urządzeń natryskowych.
Ad.1 Agregaty pneumatyczne do natrysku pianki poliuretanowej, jak sama nazwa wskazuje, napędzane są powietrzem. Jak to wygląda w praktyce?
Napęd pneumatyczny polega na zasilaniu pompy, która tworzy ciśnienie piany pur niezbędne do jej natrysku za pomocą dużej i kosztownej sprężarki śrubowej. Wiąże się to z dodatkowym odbiornikiem prądu i znacznie zwiększa koszty zakupu takiego zestawu. Dodatkowo duża sprężarka to dodatkowo kolejna maszyna, która potrzebuje serwisu i zajmuje miejsce na samochodzie, co generuje kolejne koszty, utrudnia transport i przechowywanie.
Zestaw ten powinien pracować na instalacji elektrycznej inwestora.
Ad.2 Natryskowe agregaty elektryczne do pianki pur analogicznie do pkt1 są urządzeniami, w których pompa, która podaje piankę poliuretanową i tworzy konieczne do natrysku ciśnienie, jest napędzana silnikiem elektrycznym. Takim urządzeniem natryskowym wyposażonym w pompę elektryczną jest Komatz Grander.
To rozwiązanie daje nam już więcej możliwości, zazwyczaj większą wydajność (więc szybciej możemy natryskiwać pianę pur) i większą precyzję dozowania piany poliuretanowej podczas natrysku (zazwyczaj 1:1). Rozwiązanie to jest trwałe i proste w obsłudze i nie zmusza nas do zakupu agregatu prądotwórczego. Zabezpieczenie na budynku C20 zupełności wystarczy, co zdecydowanie podnosi funkcjonalność takiego rozwiązania.
Ad.3 Natryskowe agregaty hydrauliczne analogicznie do pkt. 1 i 2 są urządzeniami do natrysku piany poliuretanowej, w których pompa podająca materiał jest pompą hydrauliczną. Rozwiązanie to jest najbardziej (z wymienionych) wydajnym rozwiązaniem i najmocniejszym, co stwarza szerokie możliwości jego wykorzystania. W związku z zastosowaniem pompy hydraulicznej agregat natryskowy Komatz Hercules ma możliwość nakładania powłok polimocznikowych i ich hybryd. Agregat do pianki pur Komatz Hercules posiada funkcje „LOW POWER” „HI POWER”, dzięki temu aplikować pianę poliuretanową możemy na zasilaniu z budynku inwestora bez konieczności stosowania agregatu prądotwórczego. Agregat natryskowy tego typu jednak jest największym i co za tym idzie najcięższym urządzeniem w naszej gamie. Przekłada się to na konieczność zapewnienia odpowiedniego transportu i miejsca do przechowywania.
Pytacie jaki wybrać? Na wstępie odrzucił bym agregat pneumatyczny ze względu na cechy wspomniane w pkt.1 Pozostaje więc pytanie Elektryczny czy hydrauliczny agregat?
Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami ponieważ agregatem hydraulicznym zrobicie pianę, ale i sporo więcej możecie podjąć jeszcze bardziej intratne zlecenia jak aplikacja polimocznika na dachy czy parkingi. Tu jednak pojawia się koszt zakupu który przewyższa agregat elektryczny.
Natryskowe agregaty elektryczne nie bez powodu znalazły się w punkcie drugim, ponieważ są to urządzenia, mocniejsze i lepsze od pneumatycznych, ale słabsze od hydraulicznych. Cenowo jednak plasują się w dole stawki. Można uznać je za najbardziej uniwersalny ze wszystkich opisanych wyżej rodzajów maszyn.
Wybór nie jest prosty, ale w każdym przypadku będzie opłacalny. Na pianowaniu poddaszy nie stracisz.
Potrzebny Ci agregat do natrysku piany poliuretanowej (pianki pur) i nie wiesz, jaki model wybrać ani gdzie go kupić? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą: